Sklamanie naše každodenné...

Autor: Lukáš Mojsej | 9.8.2011 o 21:08 | (upravené 16.8.2011 o 9:01) Karma článku: 5,63 | Prečítané:  1350x

Už dlhší čas som sa pohrával s myšlienkou založiť si blog a písať. Dôvodov na písanie by mohlo byť viac. Avšak až sklamanie v tom najväčšom cite a všetko s tým spojené ma podnietilo, aby som si takto digitálne uľavil.

 

Asi každý z nás sa sklamal v láske, vzťahoch, kamarátoch... Smútok, horkosť v ústach a nepokoj v duši sa zvyknú veľmi dobre kamarátiť práve s takým veľkým hajzlíkom a tým je práve spomínané sklamanie.

Ako vzniká vlastne také sklamanie? Dá sa mu predísť? Jednoducho dá sa v živote nesklamať?

Poznám pár ľudí, ktorí sa nezvyknú sklamať. Na väčšinu z nich však platí profil pútnika života, ktorý sa nikomu neotvorí, nezdôverí, ide si sám životom. Nemá veľa priateľov a aj tých, ktorých si pustí bližšie o ňom vlastne nič nevedia. Berme to, ako človeka s nepriestrelnou vestou aj proti tým najostrejším citom, ktorými môže človek človeka zastreliť. Niektorí  sa takto kryjú pred človekizmom, iní sú proste takí.  Môžeme povedať žiaden cit rovná sa žiadna radosť, žiaden smiech, žiaden smútok a žiadne sklamanie. Títo ľudia sa možno zvyknú sklamať menej, avšak pociťujú veľké deficity prílivu hlavne pozitívnych citov nakoľko ich tá vesta nepustí k telu. Teda plnohodnotný život a nachádzanie svojich radosti si bohužiaľ bez sklamania neužijeme a neprežijeme.

Naše city sú ako žetóny na pokrovom stole. Ideme do hry v ktorej vidíme šancu. Veľa krát riskujeme, mnoho krát vyhráme ale i prehráme. Práve pri tejto hre si nikdy nie sme istí. Táto hra nezáleží len od nás, existuje popri nás veľa hráčov. Existuje šťastie, smola, náhoda. Naša hra začala ešte deväť mesiacov pred našim narodením,  kedy si naši výrobcovia povedali prečo nie a dali do hry značnú časť svojich „žetónov" a šťastie sa na nich usmialo. Po uplynutí tejto magickej hlavne pre ženy náročnejšej  epizódy sme sa nechápavo pozerali kde to vlastne sme, čo tu robíme a aká je vlastne naša úloha.

City nás stvorili, ich intenzita, dĺžka je dôležitá. City nás vedú celým životom s pomocou ich veľmi dobrého známeho, ktorého voláme všetci „Rozum" . Niekedy si síce títo dvaja nerozumejú, ale to je asi v každom vzťahu. Títo dvaja nás usmerňujú a dávajú našim dňom šaty rôznych značiek od zimnej kolekcie známeho návrhára „Smútok" až po ľahké a bežne nositeľné outfity návrhárky „Radosti"  Samozrejme návrhárov je viac, napadli ma práve títo dvaja, možno práve preto, že obaja stelesňujú protipólnosť, rôzne životné obdobia.

Ak patríte medzi ľudí, ako ja, ktorí nenosia žiadne nepriestrelné vesty, ak patríte medzi ľudí, ktorí si svoje city seriózne vážia a nedávajú ich  len tak pre nič za nič do hry, potom iste viete, aké je to ťažké ak časť svojich citov vložíte do hry, ktorá sa vola vzťah medzi mužom a ženou.  Tešíte sa na každý okamih keď môžete byť  s tou milovanou osobou. Vstávate plný pohody a radosti života. Ta osoba sa stáva dirigentkou Vášho šťastia, pokoja. A príde deň, ktorý je iný. Nie kvôli počasiu, parlamentným voľbám ani kvôli bombastickej zľave na banány v supermarkete. Je to deň, keď Vás navštívi sklamanie a vy ho vôbec nečakáte. Nemáte upratané, poumývané okná ani navarené. Proste Vás takáto neohlásená návšteva zaskočí. Je to deň kedy sa všetky Vaše predstavy, plány aj to kino o piatej premenia na veľký bôľ. Osoba, ktorú ste mali tak veľmi radi, s ktorou ste pulzovali, ako jarný kvet, prišla a oznámila Vám, že je koniec.

Ľúbili ste, možno viac, možno menej. Jedno je však isté. Práve pocit lásky, ktorý Vás dovtedy hnal, ako motor formuly 1 do nasledujúceho dňa, dával Vášmu životu zmysel sa v tom okamihu zmení na kopiju s jedovatým hrotom, ktorá Vás bodá, nedovolí Vám nájsť si duševného pokoja. Kto ľúbil viac, ten bez milosti dostane hlbšiu ranu.

Rozmýšľam, či existujú lekári vyškolený práve pre takéto prípady. Veď vytiahnuť kopiju zo srdca, zaceliť ranu a podať pohár čerstvého úsmevu s polievkovou lyžicou pozitívnej energie nie je nič jednoduché.

Poznáte takého lekára? Ja Bohužiaľ nie.

Znamená to však, neľúbiť, neriskovať sklamanie a prežiť  život aj bez jazvy od kopiji na srdci?

Znamená to ľúbiť menej, aby som menej trpel?

Kto ho vie, možno je dobré si klásť tieto otázky v čase keď sa srdce trocha preberie a duša začne opäť veriť svojim snom, spievať si svoje jemné melódie a nájde každodenný pokoj.

A možno sa človek s kopijou vráti podá Vám sérum obsahom, ktorého je silná láska a Váš vzťah to možno zacelí, posilní a posunie do spoločnej životnej cesty...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

DOMOV

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im kšefty

Predseda miestneho klubu je nespokojný.


Už ste čítali?